DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19311152.38075%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

16:56

İKİNDİYE KALAN SÜRE

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti
  • Haber Yerel
  • Gündem
  • CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ı makamında ziyaret eden Özel, “Artık şehirler kılıçla fethedilmiyor ama gönüller fethediliyor, hizmetle fethediliyor.

ABONE OL
7 Temmuz 2024 22:48
CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ekrem İmamoğlu ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’yi ziyaret etti

Haber YerelEkrem Başkan, geçen dönemki başarısını, örgütümüzle birlikte arttırarak, güveni arttırarak, tazeleyerek tekrar etti. Çok uzun yıllar sonra çok istediğimiz Bursa’yı aldık. Birçok şehirde çok önemli başarılar elde ettik. Ama esas hedefimiz; Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığına, CHP’li bir cumhurbaşkanını seçtirmek. Bunun motivasyonu içindeyiz hep beraber” dedi. 

TBB ve diğer birliklerin seçimleri sırasında telaşlı günler geçirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği başkanı da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız. Dolayısıyla bu iş birliğini TBB’ye taşıyıp ama bir başka boyutta da böyle bir belki İstanbul, Bursa ve Edirne iş birliği de yaparak, seneye Kırkpınar’da çok daha güçlü bir buluşmayı sağlayabilme adına, değerli başkanımızın daha güçlü yanında olacağımızı burada ifade edelim” diye konuştu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, parti kurmayları, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer ile birlikte, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 663’ncü kez ev sahipliği yapan Edirne’ye geldi. Özel, İmamoğlu ve Bozbey, güreş müsabakalarını izlemeden önce, Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın tarafından makam odasında ağırlanan Özel ve İmamoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

ÖZEL: “OSMANLI’NIN 3 BAŞKENTİ CHP’Lİ OLDU”

Görevi, önceki başkan Recep Gürkan’dan devralan Akın’a başarılar dileyen Özel, “Çok tarihi bir güne daha tanıklık edeceğiz. Ben daha önce de defalarca gelmiştim ama ilk kez Genel Başkan olarak buradayım. Biraz önce TBB ve İBB Başkanımızın dikkat çektiği gibi, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, sonra Edirne, sonra İstanbul’un üçü de bu seçimlerde artık CHP’li oldu. Osmanlı’nın iyi yönlerini gören, kötü yönlerini hiç üstüne almayanlar bir yana, biz Osmanlı’yı iyisiyle, kötüsüyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesine yapılan bütün katkılarla hizmet edenleri, hep hayırla yad ettik. Tabii bu üç büyük şehrin dışında, üç başkentin dışında, Osmanlı’nın saray yaptığı tek kent olan Manisa’nın bir evladı olarak buradayız” dedi. 

“ARTIK ŞEHİRLER KILIÇLA FETHEDİLMİYOR AMA GÖNÜLLER HİZMETLE FETHEDİLİYOR”

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sürecini Edirne’den başlattığını hatırlatan Özel, “Bugün yanımızda tabii böyle siyasi fetihlerden değil, başta Ekrem Başkan’ın, Filiz Başkan’ın, Bursa Büyükşehir’in, Tekirdağ Belediyesi’nin gönülleri fetheden başkanları burada. Türkiye’den çok sayıda belediye başkanı burada. Artık şehirler kılıçla fethedilmiyor ama gönüller fethediliyor, hizmetle fethediliyor. Ekrem Başkan, geçen dönemki başarısını, örgütümüzle birlikte arttırarak, güveni arttırarak, tazeleyerek tekrar etti. Bursa. Çok uzun yıllar sonra çok istediğimiz Bursa’yı aldık. Birçok şehirde çok önemli başarılar elde ettik. O yüzden bugün, CHP ailesi olarak, çok güçlü bir şekilde buradayız. Ama hepimizin bildiği bir tek şey var ki; Cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk yerel seçimlerinde, yüzde 38’lik bir oy oranıyla, 47 yıl sonra büyük bir başarı elde ettik. Bu büyük aile, bu başarıyı elde etti. Hep birlikte elde ettik. Ama esas hedefimiz; Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığına, CHP’li bir cumhurbaşkanını seçtirmek. Bunun motivasyonu içindeyiz hep beraber. Hep birlikte bunun için çalışıyoruz. Ve başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu. 

“İKTİDARLARININ İLK BAŞINDA ‘-MIŞ GİBİ’ YAPANLAR…”

Edirne’ye gelmeden önce, Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve İspanya Sosyalist İşçi Partisi Genel Sekreteri Pedro Sanchez ile Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir araya geldiklerini aktaran Özel, şunları söyledi: 

“Onun başkanlığında, Bükreş’te, yine Romanya Başbakanı’nın ev sahipliğinde toplandık. Orada yapılan müzakereler sonucunda bir deklarasyon yayınlandı. Hem aşırı sağla mücadele noktasında hem Avrupa’daki Sosyalist Enternasyonal’in yeni yapılanmasını duyurma noktasında hem de CHP’nin 31 Mart’ta kaydettiği başarıyı umut verici bir zafer olarak nitelendiren, CHP’deki güç kazanmasının Türkiye’nin demokratikleşmesine, CHP’nin güç kazanmasının altını kalın çizgilerle çizen ve CHP’nin Avrupa Birliği hedefini sahiplenen ve üyelerin tam destek verdiğini ifade eden bir metin ortaya çıktı. Bu, gelecekte CHP iktidarında Türkiye’nin nerelere doğru gittiğini gösteren çok önemli bir yaklaşım. İktidarlarının ilk başında ‘-mış gibi’ yapan, Avrupa Birliği hedefi koyan, bunun üzerinden Avrupa’nın Türkiye’de aydınların desteklerini sağlamaya çalışanların, bugün o yaptıklarının takiye olduğu, Avrupa Birliği hedeflerinin kalmadıkları ve dönüp Şanghay İşbirliği Örgütü’nü hedef gösterdiklerini hatırlayalım. O gösterilen hedefte, maalesef hem Dışişleri Bakanı’nın hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği hedefte, ortalama milli gelir 4.500 dolar. Oysa Avrupa Birliği hedefinde, ortalama milli gelir, yeni üyelerin düşürmesine rağmen, 45 bin dolar ve Avrupa Birliği’nin gerçek ortalama milli geliri, 55 bin dolar.”

“CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYINA OY VERECEKLER VE 10 YILIN SONUNDA 10 KAT DAHA ZENGİN OLDUKLARINI GÖRECEKLER”

“Birbirinin arasında 10-12 kat milli gelir farkı olan iki yapıdan bahsediyoruz” diyen Özel, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 

“Biz, elbette Asya’yı da Avrasya’yı da Çin’i de İran’ı da Rusya’yı da önemsiyoruz. Ama 75 yıl önce kurucusu olduğumuz Avrupa Konseyi’ni ve 60 yıl önce İsmet Paşa’nın zamanında başvuru yaptığımız Avrupa Birliği hedefini yeniden sahipleniyoruz. Ve ümit ediyoruz ilk seçimden sonra, 10 yıl CHP iktidarı olduktan sonra, biz yine sıfır atacağız. Ama birileri gibi hem maaşlardan hem fiyatlardan, etiketlerden 6 sıfır atmayacağız. Bir tane sıfır atacağız. Maaşlardan sıfır atmadan, etiketlerden; maaşlardan sıfır atmadan, giderlerden sıfır atacağız. 10 kat fazla milli gelir, 5 kat fazla milli gelir, 10 yılın sonunda 10 kat fazla satın alma gücü, bugün aynı maaşı alıp, mazotun 4 lira olması demek, ekmeğin 1 lira olması demek. CHP’nin hedefi, hayali, umudu, vizyonu budur. Buna inananlar, gelecek seçimlerde CHP’nin içinde olacağı Türkiye İttifakı’nın, CHP’nin cumhurbaşkanı adayına oy verecekler ve 10 yılın sonunda 10 kat daha zengin olduklarını görecekler. ‘Yöneticiler zengin olsun, saraylarda otursun, en pahalı limuzinlere binsin, uçan saraylarla uçsun’ diyenler, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne doğru gidebilirler. Ama orada halk fakir; 4.500 dolar. ‘Yöneticiler mütevazı ama halk zengin olsun’ diyenler Avrupa Birliği hedefinin peşinde yürüyebilirler. Orada tam 10 kat zengin halklar var ve gelişmiş bir demokrasi var. Bu yürüyüş devam edecek. Bu yürüyüş devam edecek.”

İMAMOĞLU: “OSMANLI’NIN İZİNİ TAŞIYAN 3 ŞEHRİN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BURADAYIZ”

Böylesine anlamlı bir günde Edirne’de bulunmanın keyifli olduğunun altını çizen İmamoğlu ise, “Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun üç önemli izini taşıyan şehirden bir tanesi. Ki bugün aslında üç şehir belediye başkanı olarak da buradayız. Hem Bursa hem Edirne ve ardından İstanbul yolculuğu, aslında tarihi bir yolculuğun ayak izleri. Dolayısıyla böylesi bir buluşmanın da herhalde en görsel şöleninin yaşandığı an Kırkpınar’dır diye düşünüyorum. Tarihe şahitlik eden muazzam bir spor buluşması ve bu dünyada çok nadir bir örnek. Belki de yok. Bunun yaşaması ve yaşatılması, ülkemizin itibarı, tam da böyle olimpiyata doğru giderken bütün dünya Paris’e, muhteşem bir iz. Bunun burada, Filiz Hanım, değerli Başkanımızın da emeğiyle çok güçlü bir seviyeye erişeceğine eminim” ifadelerini kullandı. 

“İSTANBUL, BURSA VE EDİRNE İŞ BİRLİĞİ YAPARAK…”

TBB ve diğer birliklerin seçimleri sırasında telaşlı günler geçirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Güreş yapan şehirlerin de bir birliği var. Onun da yanılmıyorsam başkanı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız. Dolayısıyla bu iş birliğini TBB’ye taşıyıp ama bir başka boyutta da böyle bir belki İstanbul, Bursa ve Edirne iş birliği de yaparak, seneye Kırkpınar’da çok daha güçlü bir buluşmayı sağlayabilme adına, değerli başkanımızın daha güçlü yanında olacağımızı burada ifade edelim” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de tarihi Kırkpınar Güreşleri’ni ilgiyle izlediğinin devlet belgelerinden anlaşıldığını kaydeden İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“ATA’NIN VASİYETİNİ YAŞATIYORUZ”

“Dolmabahçe Sarayı’nda dinlenirken, güreş müsabakalarını naklen radyo yayınından dinliyor. Güreşçilerimizin başarısını duyunca, güreşleri canlı izlemek için apar topar oraya yetişiyor. O coşkuyu, şöleni yaşıyor ve sonrasında da İstanbul’da da bu güreşlerin temsil edilmesi noktasında bir vasiyet bırakıyor. Biz bunu, rahmetli Atabeyoğlu’nun yazılarından tespit ettik ve 3 senedir de Ulugazi Yağlı Güreşleri’ni İstanbul Maltepe’de yapıyoruz. Bir nevi sezonun en son yağlı güreşi gibi oluyor. O da orada bir hem görsel şölen hem Ata’nın milli sporumuza olan düşkünlüğünün bir izini yaşatmak… Bu bağlamda bizim de bir katkımız bu ata sporumuza var. İnşallah seneye sizi daha güçlü bir buluşmada, Edirne’de, Filiz Hanım’ın ev sahipliğinde hep beraber ağırlamış oluruz.”

AKIN: “BİZİM İLK SINAVIMIZDI”

Edirne Belediye Başkanı Akın da Özel, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: 

“Şu anda Edirne Belediyesi’nde tarihi bir an yaşanıyor. Edirne’de ata sporumuzu yaşatmak için, bizler, elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu sene de çok özenli bir hazırlık evresinden geçtik. 1 Temmuz itibariyle festivalimizi başlattık. Bu tarih itibariyle de bugün artık son final gününü yaşayacağız. Hem heyecanlı güreş müsabakalarını izleyeceğiz hem de çok değerli misafirlerimizi ağırlayacağız. O yüzden çok mutlu ve gururluyum. Bu yılki geri bildirimler, gerçekten şehrimizle ilgili, festivalimizle ilgili çok olumlu. Demek ki çalışmalarımızın karşılığını alıyoruz, görüyoruz. O yüzden de çok mutluyuz. Edirne, eşsiz bir şehir; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle. Biz de şehrimizle ilgili artan turizm potansiyelini dikkate alarak, elimizden gelen tüm çabayla gayret sarf ediyoruz. O yüzden çalışmalarımızı aynı şekilde hızla devam ettireceğiz. Bizim ilk sınavımızdı. Bu sınavımızı da en güzel şekilde atlatacağınızı düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından; Özel, İmamoğlu, Akın ve beraberlerindeki heyet, güreş müsabakalarını izlemek için tarihi Kırkpınar çayırına gitti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Gündem – Haber YerelSon Dakika Yerel Haberler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP