DOLAR 33,1070 0.06%
EURO 36,1219 -0.17%
ALTIN 2.587,13-0,51
BITCOIN 2112415-0.12791%
İzmir
39°

AÇIK

03:41

SABAHA KALAN SÜRE

“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar”

“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar”

ABONE OL
28 Haziran 2024 20:12
“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar”

Haber Yerel – “Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar"

ANKARA (İGFA) – TÜRK Ulaşım Sendikası, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) ile Turan Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Uzman Stratejist ve KGK Danışma Kurulu üyesi Cesurhan Taş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Türk Ulaşım Sendikası Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Kars Kafkas Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Turan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Elnur Hasan Mikail, Akademisyen ve Gelecek Bilimleri Merkezi Başkanı Dr. Fatih Kocaoğlu birer konuşma gerçekleştirdi. Panelde “Hazar Geçişli Orta Koridorun Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler” ile “Orta Asya’nın bugünü ve geleceği üzerine yaratacağı etkileri” konuşmacılar tarafından bilimsel ve ayrıntılı bir şekilde ortaya konuldu.
“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar"

‘DEMİR YOLLARI HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR’
Türk Ulaşım Sendikası Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak yaptığı konuşmada; “Türk Dünyası ülke ve toplumlarını birleştirmede, demir yolları hayati bir öneme sahiptir. TCDD’de uzun yıllar birçok görev ve mevkide görev yaptım. Demir yolu, bütün dünyada en etkin ve verimli taşımacılık modudur. Gerek Türkiye’nin demiryolu ağı gerekse de Orta Asya Türk Devletlerinin demiryolu ağı oldukça gelişmiş durumdadır. Tek sorun bunların birbirlerine eklemlenmesi konusudur. Söz gelimi, Kazakistan demiryolu ağı, Hazar Denizi üstünden Azerbaycan’a oradan da Türkiye’nin demiryolu ağına bağlanması halinde bundan bütün Türk ülkelerinin büyük ekonomik ve sosyal fayda göreceği çok açıktır. Türkiye olarak bu yöndeki çalışmalara bütün içtenliğimizle destek veriyoruz” dedi.
“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar"

‘ZENGEZUR TÜRK DÜNYASININ “SOLUK BORUSU” HÜKMÜNDEDİR’
Kars Kafkas Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Turan Stratejik SAM Başkanı Prof. Dr. Elnur Hasan Mikail, yaptığı konuşmada; Kafkasya’nın parlayan yıldızı Azerbaycan’ın ‘Orta Koridor’un temel bağlantı noktalarından birisi olduğunu belirterek Türk dünyasının gövdesi olan Türkistan’ı Türkiye’ye bağlayan boğaz hükmünde olduğunu, bu boğazın tıkanması durumunda gövde ve baş arasında bağlantının kesileceğini söyledi. Bunun da Türklüğün varlığına büyük zarar vereceğini ifade ederek Zengezur Koridorunun açılmasının stratejik önemine dikkati çekti.

“Orta Koridor en çok Kazakistan’a yarar"

‘ÜRETİM GÜCÜNÜZ KADAR TİCARET YOLLARINDAN YARARLANABİLİRSİNİZ’
Akademisyen ve Gelecek Bilimleri Merkezi Başkanı Dr. Fatih Kocaoğlu, üretimin kavramının önemini, tarihsel İpek Yolunun olumlu ve olumsuz yönlerini anlatarak modern ‘Orta Koridor’dan beklenen yararın elde edilmesi için Türk ülkelerinin üretme yeteneklerini güçlendirmeleri gerektiğini belirtti. Orta Koridor girişiminden en çok yarar görecek ülkenin Kazakistan olduğunu belirten Fatih Kocaoğlu, Kazakistan’ın ürettiği ürünlerin Orta Koridorun sağladığı ulaşım kolaylığı sayesinde Türkiye’nin açık deniz limanlarına en kısa sürece ulaştırılacağını sözlerine ekledi.
KGK Danışma Kurulu üyesi olan moderatör Cesurhan Taş ise, Türkiye’nin yaklaşık üç katı büyüklüğünde bir coğrafi büyüklüğe sahip olan Kazakistan’ın Türk Dünyasının üretim üssü haline gelmek üzere yaptığı atılımlarının altını çizerek modern İpek Yolu hükmündeki Hazar Geçişli Orta Koridor’un getireceği zenginlik ve güç ile Avrasya Bölgesinde barış, amanlık ve esenliğe olumlu yönde katkı sunulacağını belirtti. Etkinlik, katılımcıların yorum ve değerlendirmeleri ile son buldu.

,

Haber YerelSon Dakika Yerel Haberler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP